Jak vyrobit plenkový dort: Kompletní návod + moje vlastní know-how

1) První kroky k úspěšnému vytvoření plenkového dortu 

Plenkový dort je nejenom originálním dárkem pro novorozence, ale také jedinečným a kreativním způsobem, jak oslavit příchod nového člena do rodiny. V posledních letech patří mezi nejoblíbenější dárky pro miminka. Jeho výroba může vypadat komplikovaně, ale ve skutečnosti je to zábavný proces. V tomto článku vám představím kompletní postup, jak probíhá výroba plínkového dortu a také se s vámi podělím o moje vlastní know-how, které jsem si vytvořila během budování své firmy.

Prvním krokem k úspěšné výrobě dortu z plenek pro holčičku nebo pro chlapečka je vybrat si správné jednorázové plenky. Určitě chcete, aby váš výtvor vypadal bezvadně a vyvolal ohromující efekt, takže je potřeba volit opravdu pečlivě. Na trhu existuje nepřeberné množství různých značek a typů plenek, proto si dejte na výběr dostatek času. Mějte na paměti, že dort z plen má plnit v první řadě dekorativní funkci, takže kromě kvality materiálu a dalších kladných vlastností, by plenky měly mít atraktivní design a barvy.

 

 

2) Jak vybrat ideální plenky pro váš tvůrčí projekt?

V této kapitole se již podíváme na konkrétní tipy pro výběr plen. Je důležité zohlednit několik faktorů. Nejprve zvolte velikost, která bude odpovídat věku a velikosti dítěte, pro kterého dort vytváříte. Každá značka má trochu odlišné číslování, nejlepší je řídit se aktuální hmotností miminka a raději zvolit o trochu větší, aby se nestalo, že dítě z plenek rychle vyroste a nestihne je upotřebit. Plenkový dort pro holčičku nebo pro chlapečka bude skládán z několika vrstev plenek, takže je důležité, aby jejich velikost byla stejná.

Dalším kritériem je barva plenek. Můžete zvolit jednobarevné plenky nebo plenky s různými vzory a motivy. Vyberte si ty, které se vám líbí a které se hodí k celkovému tématu plenkového dortu.

Poslední věcí, kterou je potřeba zvážit, je kvalita plenek. Vsaďte na plenky, které jsou vyrobeny z měkkého, pohodlného a prodyšného materiálu, který je šetrný k pokožce dítěte. Ujistěte se, že plenky jsou také dostatečně absorpční.

 

3) Další potřeby pro výrobu plenkového dortu

Kromě plenek budete na výrobu plínkového dortu potřebovat další komponenty a materiály. Pro začátek si můžete zapsat pár základních věcí: gumičky, papírové ručníky, stuhy a dekorace podle vašeho výběru a vše ostatní, co chcete do dortu vložit. Tento jednoduchý nákupní seznam se může během pár chvil změnit na umělecké dílo dle vašeho vkusu.

 

Dortová podložka Jako podklad pro váš plínkový dort lze použít obyčejný kartón nebo dortový podnos. Ujistěte se, že je podklad dostatečně pevný a stabilní. Průměr by měl být o chlup větší, než bude rozměr spodního patra dortu. Kartón můžete pro oslnivý vzhled potáhnout samolepicí metalickou fólií nebo klidně jen balicím papírem v odpovídajících barvách.
Elastická guma nebo stuhy k upevnění plenek Vybírejte takové, které jsou dostatečně pevné, ale zároveň flexibilní, aby bylo možné je snadno přizpůsobit tvaru dortu.
Dekorace Můžete použít různé látkové, přírodní i syntetické prvky, jako jsou mašle, stuhy, organza, krajka, květiny nebo malé hračky, k ozdobení plenkového dortu. Vyberte si dekorace, které odpovídají tématu, designu a barevnému ladění dortu pro miminko.
Špendlíky, lepidlo, tavná pistole, oboustranná lepicí páska Slouží k připevnění ozdob na dort. V případě použítí lepidla, použijte takové, které je vhodné pro lepení tkanin. Lepidlo nesmí přijít do přímého kontaktu s plenkami, aby je neznehodnotilo. Mělo by se využívat pouze pro lepení stuh a dalších ozdob.
Kosmetika, oblečení, botičky, osuška, deka pro miminko, hračky A další užitečné věci z výbavičky, které chcete věnovat rodičům miminka a máte v plánu je zakomponovat do vašeho plenkového dortu.

Obalový materiál a nůžky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Můj tip: Zapište si počet použitých špendlíků. Před použitím plenek je nutné veškeré špendlíky z dortu odstranit!

 

 

4) Vybírání tématiky a designu pro dort z plenek

Nyní, když máte seznam všeho potřebného, přichází možná nejzábavnější část přípravy plenkového dortu, výběr tvaru, vzhledu, velikosti a barvy. Plenkový dort může mít různá zaměření, jako jsou zvířátka, sport, princezny, superhrdinové apod. Je důležité vybrat téma, které se líbí rodičům a které se hodí k pohlaví dítěte. Pokud neznáte pohlaví dítěte, můžete zvolit unisexové téma, jako jsou oblíbené pohádkové postavy nebo barevné motivy. Zde je několik nápadů, které vám mohou pomoci vybrat si tu správnou tématiku:

 • Motiv zvířátek - můžete vyrobit plenkový dort se zvířecím motivem, jako jsou zvířátka ze zoo, farmy nebo džungle.
 • Květinový motiv - pokud preferujete romantický a jemný design, můžete se pokusit o plínkový dort s květinovým motivem. Vznikne tak ideální dort z plenek pro holčičku.
 • Sportovní zaměření – pokud mají rodiče dítěte rádi sport, vytvořte třeba dort z plenek s fotbalovým námětem. Použijte plenky laděné do zelena a jako dortový topper se bude hodit malinký fotbalový míček.
 • Vánoční look - jestliže plánujete vytvořit plenkový dort jako vánoční dárek, zkuste zvolit adventní motiv. Použijte bílé plenky a přidejte droboučké vánoční ozdoby v tradičních barvách, umělé sněhové vločky a třpytky.

 

5) Praktický průvodce: Jak správně skládat plenkový dort pro kluka nebo pro holčičku?

Teď, když máme vymyšlený vzhled dortu z plenek, je čas se podívat na praktického průvodce, jak správně poskládat dort. Je více metod, kterými se můžete inspirovat. Pojďte se podívat na základní postupy pro tvar klasického dortu.

Jednopatrový plenkový dort

1. Každou plenku srolujte a zafixujte gumičkou nebo provázkem, aby se neodvíjely. Těchto malých roliček budete potřebovat hodně, takže se nebojte srolovat jich větší množství do zásoby.

2. Připravte si dortovou podložku a umístěte ji na stabilní povrch.

3. Rozložte elastickou gumu nebo stuhy na podkladu tak, aby vytvořily základ pro plenky. Připevněte je k desce za pomoci lepidla nebo tavné pistole. Spoje musí být dostatečně pevné, aby udržely plenky na místě.

4. Skládejte plenky tak, aby vytvořily jedno patro dortu. Pak je připevněte k podložce připravenou stužkou nebo gumičkou.

5. Plenky můžete poté obalit do látkové plenky, dětské osušky nebo deky pro miminko a připevnit špendlíky. Nebo je můžete nechat jen tak svázané atlasovou stuhou. Navrch se hodí umístit třeba plyšovou hračku nebo malé botičky.

Vícepatrový plínkový dort

1. Připravte si tubus z tvrdého papíru, například od papírových utěrek a přilepte jej doprostřed dortové podložky. Místo toho můžete použít třeba lahev dětského šampónu nebo jiný předmět, kolem kterého plenky umístíte.

2. Plenky si opět srolujte nebo z nich můžete vytvořit vír. Poté již můžete budovat jednotlivá "patra" dortu, začíná se odspodu a postupně se dostáváte k vrchním patrům. Pokračujte ve skládání plenek a vytváření vrstev, dokud nedosáhnete požadované výšky a tvaru dortu. Každé další podlaží by mělo mít menší průměr než to předchozí. Jakmile jsou všechny pleny na místě, svážeme každé patro stužkou pro estetiku a stabilitu.

3. Na závěr můžete přidat dekorace, jako jsou mašle, stuhy, květiny nebo malé hračky, k ozdobení plínkového dortu. Připevněte dekorace pomocí lepidla nebo špendlíků.

 

 

6) Moje know-how: Tajemství, která byste měli znát

Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků při výrobě plenkového dortu, je dobré znát některá tajemství a tipy od profesionálů. Zde je moje vlastní know-how, které vám třeba pomůže při vaší tvorbě:

 • Použijte kvalitní plenky - nejenže vypadají lépe, ale také dobře drží tvar, jsou poddajnější, měkčí a snáze se s nimi manipuluje. Investujte do takových plenek, s pomocí kterých vytvoříte dokonalý dort z plenek a zároveň budou dostatečně pohodlné a jemné i pro novorozence.
 • Experimentujte s tvary a vzory – nebojte se vytvářet zajímavé a originální plenkové dorty. Zkuste třeba dort ve tvaru srdce, zvířátka, auta nebo kočárku.
 • Využijte různé dekorace - použití rozmanitých ozdob může výrazně oživit celkový vzhled a dojem z plenkového dortu. Vybírejte dekorace, které odpovídají celkovému ladění a zaměření dortu. Například, pokud vytváříte dort s námětem moře, lze použít modré mašle, stuhy ve tvaru rybiček nebo malé plastové korálky jako perly. Dekorace jsou tím, co dává plenkovému dortu jeho charakter.
 • Buďte trpěliví a pečliví - výroba plenkového dortu může vyžadovat hodně trpělivosti a titěrné práce. Ujistěte se, že plenky jsou správně upevněny a dort je stabilní. Často je lepší nespěchat, zvolit pomalejší tempo skládání plenek a věnovat dostatek času každé vrstvě. Výsledek pek stojí za to!
 • Přidávejte osobní dotek - pokud znáte zájmy rodičů, můžete do dortu přidat prvky, které na ně odkazují.

 

7) Křižovatka stylů: Klasické nebo moderní pojetí? Vytvořte perfektní dárek pro miminko!

Dekorace jsou tím, co dává plínkovému dortu jedinečný výraz. Nabízejí se dva hlavní směry, jak jeho charekter podtrhnout: tradiční a moderní.

Tradiční způsob zahrnuje použití dětských potřeb, jako jsou malé hračky, kojenecké lahvičky, dudlíky, chrastítka a další. Tyto položky se jednoduše připevní na dort a ten tak slouží spíše jako praktický dárek.

Moderní přístup je trochu jiný. Upřednostňuje použití dekorativních prvků, jako jsou květiny, umělé listy, traviny, perly, korálky a další. Tyto položky dávají dortu více dekorativní, designový vzhled. Je to skvělá volba, pokud chcete něco trochu víc sofistikovaného

 

Nejvíce se vyplácí mix obou přístupů. V dortu se můžou potkat a harmonicky spolu ladit jeden nebo dva kousky praktických kojeneckých potřeb a další prvky výbavičky pro miminka, ale také některé dekorativní prvky, které celému dílu dodají ten správný "wow" efekt. Mojí tajnou esencí je, že se snažím přizpůsobit dort osobnosti budoucí maminky. Pokud je to kreativní duše, nebojím se využít širokou paletu barev, stuh a květin. Pokud je to někdo, kdo zbožňuje minimalistický styl, uchýlím se k jednoduchým barvám a čistým liniím. Ať už jde o extravagantní design nebo minimalistickou eleganci, každý dort je odrazem maminky, které je určen. Cílem je vytvořit dort, který nejen na první pohled zaujme, ale je také naplněný láskou a osobitým přístupem.

 

8) Jak plenkový dort ozdobit pro dokonalý vzhled?

Zdobení plenkového dortu je klíčovým prvkem, který mu dodá požadovaný vzhled. Zde je několik nápadů a triků, které vám můžou pomoci:

 • Přidejte mašli na vrchol dortu - Mašle na vrcholu dortu přidává dortu elegantní a atraktivní vzhled. Můžete použít mašli ve stejné barvě jako plenky nebo naopak v kontrastní barvě, která vytvoří zajímavý efekt.
 • Použijte květiny nebo jiné zdobení na každé patro - můžete zkrášlit každou vrstvu dortu květinami, stuhami nebo jinými dekoracemi.
 • Vytvořte zajímavé okraje - pomocí stuh, organzy nebo jiných ozdobných látek. Připevněte je podél okrajů dortu, aby vytvořily elegantní a neotřelý vzhled.

 

 

9) Nejlepší tipy na balení a prezentaci plenkového dortu

Když máte hotový plenkový dort pro kluka nebo pro holčičku, je čas ho správně zabalit a připravit na prezentaci. Zde je pár tipů, jak na to:

 • Použijte průhlednou folii nebo celofán - balte plenkový dort do průhledné fólie nebo celofánu, abyste ho chránili před vlhkostí, prachem a jinými nečistotami. Zároveň je výrobek vidět v celé své kráse. V krabici by celé kouzlo zaniklo.
 • Přidejte mašli nebo stuhy k balení plenkového dortu, prezentace bude vypadat lépe a přidá dárku na atraktivitě. Můžete použít mašli ve stejné barvě jako plenky nebo v kontrastní barvě, která přitáhne pozornost.
 • Přidejte osobní vzkaz nebo přáníčko s gratulací, pokud chcete dárek pro miminko udělat ještě zajímavější.

 

10) Jak využít plenkové dorty jako originální a užitečné dárky pro miminka?

Dort z plenek pro kluka nebo pro holčičku není jen krásným a originálním dárkem k narození dítěte, ale také užitečným a praktickým předmětem pro budoucí rodiče. Všechny plenky, které jsou použity při skládání dortu, jsou vhodné k dalšímu použití. Když novopečená maminka zrovna zapomene plenky koupit, v dortu jak když je najde. Zde je několik způsobů, jak využít plenkový dort jako užitečný dárek:

 • Dárek k narozeninám - plenkový dort může být skvělým dárkem k narozeninám i pro ročního kojence. Rodiče dítěte ocení nejen oku lahodící vzhled dortu, ale také užitečnost plenek. Jen nezapomeňte opět vybrat správnou velikost plenek pro děťátko.
 • Centrální bod na oslavě - plenkový dort může být středobodem na oslavě narození dítěte. Jeho krásný vzhled a originální design přitáhnou pozornost a bude tak výjimečným doplňkem oslavy. Samozřejmě ho můžete odnést i do porodnice, kde určitě také udělá radost.
 • Dárek na těhotenský večírek - plenkový dort je také skvělým dárkem na baby shower. Bude to jedinečný a nápaditý kousek, který se bude lišit od běžných dárků pro novorozence.

 

11) Interakce s čtenáři: Odpovědi na nejčastěji kladené otázky o výrobě plenkového dortu

Jak dlouho trvá výroba plenkového dortu?

Doba výroby plenkového dortu se může lišit v závislosti na složitosti designu a počtu plenek. Obecně platí, že menší dort začátečník vyrobí během jedné až dvou hodin, zatímco větší a složitější dorty mohou vyžadovat pár hodin až dní.

 

Jak dlouho vydrží plenkový dort?

Pokud je správně zabalen a skladován, můžete si ho vystavit a kochat se jím neomezeně dlouho. Je důležité udržovat dort z plen v suchém prostředí, aby se plenky neznehodnotily. Pokud je součástí dortu například kosmetika, dlouhé skladování se nedoporučuje. Expirace dětské kosmetiky bývá 6 až 12 měsíců.

 

Jaké jsou nejlepší způsoby, jak vybrat vhodné plenky pro dort?

Při výběru plenek pro plenkový dort je důležité zohlednit velikost, barvu a design plenek. Zvolte velikost, která odpovídá věku a velikosti dítěte. Vyberte si plenky, které jsou vyrobeny z kvalitního a šetrného materiálu, nejlépe od renomované značky.

 

Lze plenkový dort zabalit do dárkového papíru?

Ano, pokud chcete dort zabalit do dárkového papíru, můžete to udělat po předchozím zabalení dortu do průhledného obalu. Nebo použijte na převoz výrobku krabici.

 

12) Závěrečné slovo a doporučení pro vaši další kreativní cestu s plenkovými dorty

Výroba plenkového dortu je o mnoho víc než jen o skládání plenek. Je to zábavný a kreativní projekt, který může přinést radost nejenom vám, ale také novopečené mamince nebo tatínkovi. S trochou tvořivosti a trpělivosti můžete vytvořit úžasný kousek, který bude oslavovat narození miminka a radost z mateřství. V každém případě to bude originální dárek k narození dítěte, který zaujme a potěší, stejně jako každý jiný ručně vyrobený dárek pro miminko. Nejlepší tipy, co vám mohu dát, jsou: buďte kreativní, experimentujte a užívejte si proces tvorby. A nezapomeňte, že každý dort je jedinečný, stejně jako je jedinečná osoba, pro kterou ho vytváříte. Nenechte se omezovat pravidly a konvencemi, jde především o to, aby dort vyjadřoval vaši osobnost a lásku k obdarovanému. Ať už se rozhodnete pro tradiční tvar nebo se vydáte na cestu neobvyklých a originálních designů, věřte, že každý váš krok je správný, pokud je veden dobrým úmyslem. Takže s vírou v sebe, s láskou v srdci a s plenkami v ruce - do toho! Ať vám to jde skvěle!

 

 

P. S. Pokud byste si přesto na výrobu sami netroufli nebo ještě nejste na takovou výzvu připraveni, vyberte si některý hotový kousek v sekci plenkových dortů u mě na e-shopu.

 

 

 

 

 

Zpět do obchodu